35 lat twórczości
08.11. – 03.12.2019
„Osobowość artystyczna Mariana Molendy łączy się z pasją do przekraczania granic doświadczeń. Jego mentalne podróże związane są z potrzebą ustawicznych inspiracji, poszukiwania i eksperymentowania, a konsekwencja i samodzielność w podejmowaniu często ryzykownych decyzji , świadczą o głębokiej motywacji w realizacji wytyczonych celów. Podobnie rzecz się ma z problemem czystości artystycznego gatunku, utrzymania się w rygorach dyscypliny. Molenda jest artystą multimedialnym.
Przejście od rzeźby figury do układu przestrzennego, otwartego , a następnie do dwuwymiarowej kompozycji malarstwa czy rysunku, są dla rzeźbiarza Mariana Molendy czymś zupełnie naturalnym.
To jedna z cech gdańskiego neoromantyzmu, odrzucającego zobiektywizowane reguły. W rzeźbach Molendy niezależnie od ich metaforycznej i antropomorficznej przedmiotowości odkrywam świat czystej formy, abstrakcyjną grę mas, ukrytych wektorów sił, przeczuwalnych powiązań energetycznych, kierunków, napięć, kontrastów.
Śledzę profesjonalizm tych działań myślenie o rzeźbie jako dyscyplinie warsztatowej, której podstawowe aksjomaty nie mogą wyjść poza zasadę fizycznej formy, zasadę środka, pełni, całości, struktury i konstrukcji, w końcu szacunku wobec tworzywa. Artystą się bywa od czasu do czasu, profesjonalistą powinno się być zawsze.
Nie można pominąć faktu, że twórczość ta nie powstaje na chwilowy trend, czy koniunkturę.
W zaciszu pracowni powstają rzeźby w wyniku introspekcji, egzystencjalnej refleksji i prywatnego dialogu z transcendencją. Towarzyszy tym działaniom przekonanie o sensie twórczości, traktującej całościowo nasze doświadczenie kultury, która w swoich dziełach zawsze mocno związana była z ludzkim sacrum.”
Prof. Bogusz Salwiński ASP Kraków